Nie należy nabywać stroju od razu na początku przygody z koniem. Najczęściej to jedynie słomiany zapał i „miłość” do tych zwierząt, która niezwykle szybko się kończy, a w szczególności u młodych ludzi. Na początku warto zaznaczyć, że jeździectwo to stosunkowo drogi sport, który powoli będzie „wysysał” z nas pieniądze. Ubrania jeździeckie, obozy, akcesoria – to wszystko kosztuje i to sporo.

Bryczesy to spodnie jeździeckie bez szwów wewnętrznych. Mają odpowiednio długi tzw. pełny lej lub krótki- kolanowy. Zazwyczaj leje są ze skóry, nieco rzadziej spotykamy te z zamszu czy innego grubszego materiału. Bryczesy z długim lejem zwykle są droższe bo wiadomo większa powierzchnia skóry. W sumie może wygląda to fajnie, ale niektórym bardzo niewygodnie wsiada się na duże konie. Większość zwolenników mają zatem bryczesy z lejami kolanowymi. Najtańsze są spodnie czarne, jednak na rynku mamy wielką gamę kolorów.

Niedługie buty za kostkę to sztyblety. Istnieją skórzane, ze skóry ekologicznej i gumowe . Kolorystyka – brązowe i czarne. Należy pamiętać, że skórzane są najlepsze – teoretycznie na dłuższy czas.