Praktycznie każdemu z nas rehabilitacja kojarzy się z wykonywaniem specjalistycznych ćwiczeń, których intencją jest przede wszystkim usprawnienie dysfunkcyjnego narządu ruchu. Oznacza to, iż przestał on spełniać swoje prawidłowe zadania i wymaga zastosowania właściwej kuracji, która przywróci jemu sprawność. Niepełnosprawność może być wrodzona, ale również i nabyta, np. w następstwie wypadku, na wskutek którego nastąpiło uszkodzenie lub choroby. Jednak mimo to rehabilitacja posiada wszechstronne zastosowanie i nie ogranicza się wyłącznie do leczenia ruchem za pomocą ćwiczeń fizycznych.

Masaż leczniczy

To jedna z postaci rehabilitacji leczniczej, w której pacjent nie jest czynny jak to ma miejsce chociażby w przypadku kinezyterapii, ale bierny. Masaż leczniczy opiera się w głównej mierze na manualnym oddziaływaniu na tkanki organizmu poprzez bodźce mechaniczne, czyli stosowanie odpowiedniej techniki masowania chorych miejsc. Jego głównym celem jest poprawienie sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej osoby masowanej. Ponadto masaż jest szczególnie ważny w leczeniu schorzeń ortopedycznych, neurologicznych i ginekologicznych oraz w późniejszej profilaktyce, która zapobiegnie nawrotom choroby. Natomiast oprócz specyfiki leczniczej masaż posiada wspaniałe właściwości relaksujące, które są w stanie pomóc odprężyć się i znacząco poprawić samopoczucie.

Kuracja polem magnetycznym

W skład różnych rodzajów rehabilitacji leczniczej wchodzi również tzw. magnetoterapia, za którego twórcę uważa się szkockiego fizyka James Clerk Maxwell. Polega ona na zastosowaniu pulsującego pola magnetycznego, które efektywnie oddziałuje w głębi organizmu, a nie tylko na jego powierzchni, czyli jest czymś więcej niż masaż leczniczy. Wykorzystywana jest do leczenia stanów zapalnych, chorób wewnętrznych, schorzeń psychosomatycznych oraz w problemach geriatrycznych. Magnetoterapia jest bezpieczną metodą leczenia, ponieważ wykorzystuje wyłącznie pole magnetyczne o niskiej częstotliwości.