Letnie igrzyska olimpijskie

Letnie Igrzyska Olimpijskie, podobnie jak zimowe, organizowane są co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijskie. Są to zawody międzynarodowe, w których biorą udział reprezentanci kilkudziesięciu państw. Zwycięstwo na Igrzyskach Olimpijskich uznawane jest za wyjątkowo prestiżowe. Pierwsze Igrzyska nowożytne odbyły się w Grecji, w Atenach w 1896 roku. Rywalizowano wtedy w 43 konkurencjach, niestety, bez udziału Polaków. Ogółem startowało zaledwie 245 sportowców, czyli wyjątkowo niewielu. Z kolei już 4 lata później zawodników było 1078, a Olimpiada odbyła się w Paryżu, we Francji.

Na Igrzyskach rozgrywanych jest mnóstwo konkurencji, zdecydowanie więcej niż na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Zazwyczaj najwięcej emocji wzbudzają zawody lekkoatletyczne, a wśród nich bieg na 100 metrów. Zwycięzca jest traktowany jako najszybszy człowiek na świecie. Ponadto bardzo widowiskowe wśród zawodów lekkoatletycznych są między innymi skok o tyczce czy skok wzwyż. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich zawodnicy konkurują w wielu dość nietypowych ale i widowiskowych zawodach, jak pływanie synchroniczne czy skoki do wody (także synchroniczne). Ponadto do konkurencji olimpijskich należą sporty takie jak podnoszenie ciężarów, taekwondo, siatkówka plażowa, tenis stołowy, czy gimnastyka artystyczna oraz skoki na trampolinie. W przeszłości rozgrywano wiele innych konkurencji, które obecnie nie należą do kanonu dyscyplin olimpijskich.

Można tu wymienić konkurencje takie jak: przeciąganie liny (co obecnie wzbudza uśmiech u zawodników i kibiców), golf, rugby czy krykiet. Zdarzało się, że dana konkurencja byłą rozgrywana raz lub dwa a następnie wykluczono ją. Igrzyska Olimpijskie niezmiennie i od lat wzbudzają ogromne emocje a oczy całego świata zwracają się w stronę zawodów. W starożytności na czas Igrzysk wstrzymywano nawet działania wojenne, co świadczy o randze tychże zawodów. Obecnie nie jest to niestety możliwe. Do najbardziej znanych polskich olimpijczyków należą m.in. Władysław Kozakiewicz, Irena Szewińska, Otylia Jędrzejczak, Szymon Ziółkowski.