Szybowce to jedne z ciekawszych latających konstrukcji, które zaskakują prostotą i funkcjonalnością.
Za pioniera szybownictwa uważa się Otto Lilienthala. Był to żyjący w drugiej połowie XIX wieku wynalazca, który zaprojektował maszyny podobne do lotni, a następnie własnoręcznie zbudował je i wypróbował, zaliczając ponad dwa tysiące udanych prób szybowania.
Cechą wyróżniającą szybowiec na tle innych samolotów jest brak silników. Start maszyny jest możliwy dzięki wspomaganiu ze strony samolotu holowniczego, który ciągnąc za sobą szybowiec wzbije się w powietrze, a następnie zwolni zaczep. W wielu przypadkach korzysta się jednak z wyciągarki – urządzenia nawijającego z dużą prędkością linę holowniczą, pozwalającego rozpędzić i oderwać od ziemi szybowiec bez użycia innego samolotu. Sposób ten jest z oczywistych względów tańszy, co sprawia że preferuje go wielu miłośników szybownictwa. Pilotowanie szybowca wymaga wprawy, gdyż większą prędkość uzyskuje się kosztem utraty wysokości. Jednocześnie można wykorzystywać prądy powietrzne do wznoszenia się lub przyspieszania.
Kursy pilotażu szybowców są prowadzone przez aerokluby. Całościowy koszt nauki wynosi zazwyczaj ponad cztery tysiące złotych i obejmuje łącznie od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu lotów. Dość przystępna cena sprawia, że miłośnicy latania wybierają szybowce zamiast silnikowych maszyn – w ich przypadku kurs jest trudniejszy i droższy.
Jeżeli marzysz o lataniu, a jednocześnie nie chcesz uprawiać swego hobby w ramach pracy dla takich korporacji jak Ryanair czy Wizzair, zainwestuj w kurs pilotażu szybowca. To przystępne, a zarazem ekscytujące rozwiązanie, które sprawi że poczujesz się wolnym nawet bardziej niż w przypadku latania ciężkimi, silnikowymi maszynami.