Bombaj to stolica indyjskiego stanu Maharashtra leżąca na wyspie Salserre na Morzu Arabskim. Bombaj jest szóstą metropolią świata liczącą około 17 milionów mieszkańców. Jest także największym indyjskim portem.
W tym mieście siedziby mają liczne banki, giełda, korporacje i firmy. Z tego względu poziom życia jest tu znacznie wyższy niż w innych częściach kraju, co powoduje przyciąganie ludności z całego kraju. Jest, więc to miasto bardzo różnorodne pod względem kultury, religii i tradycji. Bombaj uznawany jest też za centrum kinematografii indyjskiej i może się poszczycić tym, że tutejsze wytwórnie filmowe produkują największą ilość filmów na świecie.
Historycznie na tym obszarze mieszkali ludzie już w epoce kamiennej. W III wieku przed naszą erą należał do Imperium Maurjów, w którym rządy sprawowali buddyści.
W 1534 roku miasto zostało zajęte przez Portugalczyków, a w 1661 królowa Katarzyna przekazała Bombaj koronie brytyjskiej a ta wydzierżawiła za 10 funtów rocznie Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Miasto zaczęło szybko nabierać znaczenia jako port i rozrastać się.
Wielki rozwój miasta nastąpił także dzięki wybudowaniu Kanału Sueskiego i połączenia kolejowego z miastem Thana, a w okresie amerykańskiej wojny secesyjnej stał się centrum światowego handlu bawełną. W pierwszej połowie dwudziestego wieku miasto stało się także ważnym miejscem w walce o niepodległość, gdy Mahatma Gandhi wzywał do manifestacji przeciwko
Brytyjczykom.
Koniec dwudziestego wieku i początek dwudziestego pierwszego okazał się dosyć niespokojnym dla tego miasta: były zamieszki przeciwko ludności muzułmańskiej ze śmiertelnymi ofiarami; bez ofiar nie obeszło się kilka zamachów terrorystycznych.