Czerwony Fort

Czerwony Fort jest kompleksem budowli fortecznych w Nowym Delhi wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2007 roku.
Zbudowany był jako pałac dla Szacha Dżahana w jego nowej stolicy Shahjahanabadzie. Mury otaczające kompleks mają 2,5 kilometra długości a ich wysokość od 16 do 33 metrów. Fort ten sprytnie zbudowano wzdłuż rzeki Jamuny, która była naturalną fosą (dzisiaj koryto rzeki znajduje się około 1 kilometra od Czerwonego Fortu).
Fort służył Brytyjczykom jako kwatera armii, a po uzyskaniu przez Indie niepodległości stał się kwaterą narodowych wojsk indyjskich.
W 2003 roku Czerwony Fort został oddany do użytku turystycznego i przyciąga każdego roku miliony turystów.

Jantar Mantar

Jantar Mantar to wybudowane w 1724 roku przez maharadżę Sawai Jai Singla II obserwatorium astronomiczne. Uważane jest za najstarsze tego typu obserwatorium na świecie. W obserwatorium zbudowano z czerwonego piaskowca cztery instrumenty pomiarowe ( trzy zaprojektował sam maharadża) i nie ma w nim żadnego instrumentu optycznego, mimo że w tym czasie znany był już teleskop.

Brama Indii

Budowla ta mierząca 42 metry położona jest w bardzo ważnym punkcie tego miasta: zbiega się u wieli ulic i zawsze jest tu duży ruch: trawniki przyciągają ludzi do chwili odpoczynku, a Brama najpiękniej wygląda nocą, gdy jest podświetlona. Wybudowana została w latach 1921- 1931 z inicjatywy księcia Wielkiej Brytanii ku chwale żołnierzy indyjskich poległych w I wojnie światowej i w wojnach z Afganistanem.