Grzegórzki – nowe centrum Krakowa

Kraków jest ważnym miastem pod wieloma względami. Jest drugim największym polskim miastem, przez wiele wieków był stolicą Polski, a obecnie przyciąga do siebie masy turystów, artystów, studentów i inwestorów. Każdy Polak mógłby bez trudu rozpoznać na zdjęciach Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel i całą masę innych atrakcji tego zabytkowego i pięknego miasta. Nie można jednak zapominać, że Kraków tętni życiem jak nigdy wcześniej i rozrasta się z każdym rokiem. Na obrzeżach powstają nowe osiedla, a jako centrum Krakowa nie jest rozumiany już tylko Rynek, ale także obszary położone w sąsiedztwie. Jednym z takich miejsc są Grzegórzki.
Handel

Choć Grzegórzki zostały włączone do obrębu miasta Krakowa dopiero 1 kwietnia 1910 roku, to są już teraz nieodłączną jego częścią. Niebywały wpływ miało na to zapewne wybudowanie Hali Targowej i Placu Targowego „UNITARG”, który codziennie gości setki osób interesujących się starociami, jakie można zdobyć na tamtejszej giełdzie. Także miłośnicy „shoppingu” w wielkich galeriach znajdą coś dla siebie – tuż nad Wisłą znajduje się Galeria Kazimierz, jedno z największych tego typu centrów handlowych w Krakowie. Ciekawa architektura i pozytywna atmosfera pomogą mile spędzić czas na popołudniowych zakupach.
Biznes

grzegórzki mapaPoza wydawaniem pieniędzy na Grzegórzkach możemy się zająć także zarabianiem pieniędzy. To właśnie tam znajduje się najwyższy w Krakowie wieżowiec – Cracovia Business Center, zwany potocznie „Błękitkiem”. Posiada on 20 pięter i mierzy 105 metrów wysokości, dzięki czemu przewyższa, co prawda 24-piętrowego, ale liczącego jedynie 92 metry wysokości „Szkieletora”. Mieści się w nim obecnie siedziba Banku Pekao SA. W całej dzielnicy zlokalizowane są liczne punkty usługowe i handlowe sprzyjające rozwojowi biznesu: serwisy komputerowe, biura oferujące tłumaczenia, sklepy z najróżniejszymi produktami i firmy pełniące różnorakie usługi dla przedsiębiorców i osób prywatnych.
Komunikacja

Grzegórzki mogą poszczycić się także świetną infrastrukturą. Choć w godzinach szczytu korki są nieuniknione, jak zresztą w całym Krakowie, to i tak trzeba przyznać, że niedawne przebudowy Ronda Grzegórzeckiego oraz Mogilskiego zwiększyły przepustowość na ulicach tej dzielnicy. Dodatkową zaletą jest także świetna infrastruktura komunikacji miejskiej – na terenie Grzegórzek kursuje wiele linii tramwajowych i autobusowych. Nie ma większych problemów z dojazdem do Starego Miasta, a także z wyjechaniem poza Kraków.
Czas wolny

Kolejną rzeczą, którą Grzegórzki mogą nam zaoferować, są liczne miejsca, w których można ciekawie spędzić wolny czas. Miłośnikom przyrody z pewnością spodoba się Ogród Botaniczny, a zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą na Grzegórzkach wiele obiektów sportowych: lodowisko, basen, korty tenisowe i stadion.

Może Grzegórzki nie są jeszcze tak popularną dzielnicą jak Kazimierz, Stare Miasto czy Bronowice, śmiem jednak twierdzić, że czeka je świetlana przyszłość. Znakomita lokalizacja i świetne warunki do rozwoju sprawiają, że planując przeprowadzkę bądź założenie swojego biznesu, warto przyjrzeć się Grzegórzkom i spróbować tu znaleźć miejsce dla siebie.