Ekologia, a hotele

Energia z baterii słonecznych, deszczówka, woda spod prysznica do podlewania ogrodowych roślin, meble z recyklingu to tylko kilka sposobów z których korzystają hotele działające w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Eko-hotele to coraz częstsze rozwiązanie na świecie, dla tych obiektów liczy się natura, dlatego ich świadomość ekologiczna jest na bardzo wysokim poziomie. By jednak hotel mógł być eko, już na etapie planowania, a później budowy konieczna jest analiza i poszukiwanie proekologicznych rozwiązań. Kiedy pod plac budowy wycięto setki drzew, a głównym materiałem jest beton i stal trudno mówić o eko-hotelu.

Ekologia na etapie projektu

Od początku trzeba dbać o to, by jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ budowanego hotelu na otoczenie. Niewiele jest jednak obiektów, które zdecydowały się, aby wszystkie decyzje biznesowe były uzasadnione z punktu widzenia ekologii. Eko-technologia także zrobiła krok na przód, na rynku dostępne są materiały, które jak tradycyjne zapewniają olbrzymi komfort, a przy tym nie ingerują w środowisko naturalne.

Nowoczesne rozwiązania

Już wkrótce standardem stanie się montaż baterii słonecznych oraz toalet o zmniejszonym przepływie wody. By jednak uzyskać miano eko-hotelu potrzebne są bardziej zaawansowane rozwiązania. Najlepszym wyjściem jest zastosowanie odnawialnych materiałów budowlanych, czy wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu zamiast pomp wodnych, a do wyposażenia wykorzystanie mebli z drugiej ręki dając im drugie nowe życie.

Po etapie budowy ważny jest także proces codzienne działalności, ważne jest by hotele angażowały się w ochronę przyrodę poprzez różne akcje, jak na przykład sadzenie drzew, czy sprzątanie świata, a także prowadziły segregację odpadów

Poniżej kilka przykładów ze świata, pokazujące hotele o proekologicznym podejściu i dbałości o stworzenie komfortowego miejsca relaksu w harmonii z naturą.

Ekologiczny Wietnam na pięć gwiazdekbaterie-sloneczne

Pierwszym przykładem jest pięciogwiazdkowy hotel Six Senses Ninh Van Bay w Wietnamie. Hotel Six Senses dzięki swemu położeniu oferuje bliskość tropikalnej dżungli, piaszczyste plaże oraz luksus płynący z pięciu gwiazdek. Chłodzeniem hotelowych pokoi nie zajmuje się klimatyzacja, lecz morska bryza, woda zużyta przez gości wykorzystywana jest do podlewania ogrodu. Hotel prowadzi także akcje sadzenia drzew, w których wielokrotnie uczestniczą jego goście. W hotelowej kuchni wykorzystywane są rośliny uprawiane w ogrodzie oraz ryby złowionych w okolicy.

Chiński hotel wolny od dwutlenku węgla

Kolejny przykład to pięciogwiazdkowy URBN Hotel w Szanghaju, zlokalizowany jest w budynku starej fabryki, co ciekawe obiekt w ogóle nie produkuje dwutlenku węgla. Drewno wykorzystane wewnątrz pochodzi z recyklingu, a pokoje toną w zieleni, ponadto stosuje się tutaj energooszczędne oświetlenie. Hotel uczestniczy również w programie Milion drzew (Million Tree Project), czyli zakup i sadzenie drzew w mongolskim regionie Kulun.