Bielsko-Biała najbardziej dzisiaj znana jest z polskich świetnych kreskówek: to w tutejszym studio powstały tak znane postaci jak Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka i wiele innych?dziś można odwiedzać te miejsca, gdyż studio otwarte jest dla zwiedzających?wizyta w studio trwa około dwóch godzin: dzieci mogą się przytulić do dużych maskotek Bolka i Lolka, obejrzeć dekoracje i rekwizyty a także rysunki animacyjne na celuloidach?
Główną ulicą reprezentacyjną miasta jest ulica 11 Listopada, która w osiemnastym i dziewiętnastym wieku była częścią traktu cesarskiego, który łączył Lwów i Wiedeń.
Kiedyś Bielsko- Biała to były dwa odrębne organizmy miejskie, czyli Bielsko i Biała (połączenie miało miejsce dopiero w połowie dwudziestego wieku). Miasto nazywane bywało małym Wiedniem, zapewne z powodu gmachu Teatru Polskiego, którego bryła przypomina Operę Wiedeńską.
W mieście jest też uruchomiona już w 1953 roku kolejka linowa na Szyndzielnię; ostatnio kolejka została poddana gruntownemu remontowi i dziś odległość 1810 metrów można przebyć w ciągu 6 minut? przez miasto przebiega szesnaście górskich szlaków turystycznych?