Prologic Air-Bomb

708
Baits.pl

W roku 2018 firma Prologic wypuściła na rynek rakietę zanętową Air-Bomb. Pomimo bardzo podobnego wyglądu do klasycznego i dobrze znanego już SPOMB’a, obie rakiety znacznie się od siebie różnią.

Główną różnicą w stosunku do SPOMB’a jest sposób uwalniania zawartości rakiety. Air-Bomb otwiera się podczas końcowej fazy lotu rozsypując zanętę na większej przestrzeni niż SPOMB, którego komora zwalnia się dopiero podczas kontaktu z powierzchnią wody.

Otwarcie rakiety Air-Bomb następuje poprzez pociągnięcie za klips znajdujący się przy lotce rakiety, do którego podłączona jest linka główna. Siła wsteczna działająca na klips skutkuje zwolnieniem komory. Ów siłę można wygenerować poprzez szarpnięcie wędziskiem w taki sposób, by nadać szczytówce akcję przeciwną do kierunku rzutu. Można do tego zastosować także klips na kołowrotku blokując linkę główną, bądź przytrzymać ją palcem podczas rzutu w odpowiednim jego momencie. Należy zauważyć, że rakieta spada PUSTA oraz PRZED miejscem rozrzucenia jej zawartości, co nie powoduje zbędnego hałasu w obrębie położenia zestawu końcowego, a co za tym idzie, nie płoszy żerujących już karpi.

Sposób nęcenia rakietą Air-Bomb producenci nazwali efektem tzw. rozstrzału, dzięki któremu zanęta zostaje rozrzucona na większym obszarze, co na pewno sprawdzi się podczas nęcenia kulkami i pelletem. Jest to idealna alternatywa dla wędkarzy preferujących pośrednią opcję między nęceniem dywanowym a punktowym, nie mniej jednak pozwala także na nęcenie typowo punktowe. Wszystko za sprawą mechanizmu, który nie zwalnia komory podczas kontaktu z wodą. Możemy zatem zarzucić naszą rakietę za marker i podciągnąć ją pod sam punkt, w którym leży zestaw. Wówczas gwałtowne szarpnięcie linką główną spowoduje otwarcie Air-Bomb’a i wysypanie się zawartości w konkretnym miejscu.

Rakieta Prologic Air-Bomb zdaje się być multifunkcjonalnym narzędziem do nęcenia na miarę 2018 roku i zdecydowanie może zrewolucjonizować karpiowy rynek. Umożliwia ona nęcenie typowo punktowe, ale też na większym obszarze, przy użyciu zanęty sypkiej w postaci kulek i pelletu, ale również płynnej. Fakt, iż otwiera się przed kontaktem z lustrem wody, pozwala na stosowanie jej pod samym brzegiem bez ryzyka zerwania rakiety, zaplątania o trzciny lub wystające drzewa. Przy nęceniu wszelkiego rodzaju pastami oraz liquidami podczas łowienia na ZIGa, możliwość bardzo dokładnego umiejscowienia zanęty bez jej zbędnej utraty w przypadku niecelnego rzutu są bez wątpienia ogromnymi atutami. Aerodynamiczna i solidna konstrukcja, duża objętość oraz możliwość bardzo cichego uwolnienia zanęty to kolejne zalety, które przemawiają na rzecz Air-Bomba. Czyżbyśmy mieli godnego zastępcę SPOMB’a?