Zalew Rybnicki

Zalew Rybnicki to szczególnie godny polecenia, sztucznie utworzony zbiornik wodny, położony w bezpośrednim sąsiedztwie obszarów przemysłowych GOP. Zalew Rybnicki pełni trzy zasadnicze funkcje: przemysłową, przeciwpowodziową oraz przyrodniczą. Został on zbudowany w celu poboru z niego wody koniecznej do chłodzenia turbin pobliskiej elektrowni. Woda, pobierana z niego do takiego zastosowania, powraca do zbiornika podgrzana, a to ma wpływ na rozwój jego szczególnych walorów przyrodniczych.
Cieplejsza, niż w innych zbiornikach, woda wabi tutaj, zwłaszcza w okresie zimowym, wiele gatunków ptaków, które chętnie tu zimują. Zbiornik jest również, od początków swojego istnienia zarybiany, co sprzyja bytowaniu i intensywnemu wzrostowi ryb. Miejsce to jest ulubionym akwenem wędkarzy, którzy uważają go za jedno z najbardziej atrakcyjnych łowisk w tej części kraju.
Zalew, zwany także Jeziorem Rybnickim, przyciąga ponadto amatorów sportów wodnych oraz wielu miłośników biernego lub aktywnego wypoczynku nad wodą.
Wszystkie te walory przyrodnicze sprawiły, że Zalew Rybnicki stał się godnym polecenia ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym. Znalazły tu swoją bazę kluby żeglarskie, stanice wodne, wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych, kawiarnie, restauracja. Dla uatrakcyjnienia tego miejsca, kilka lat temu zorganizowano tutaj piaszczystą plażę, która w sezonie kąpielowym jest nadzorowana przez ratowników WOPR.
Warto więc odwiedzić to miejsce o każdej porze roku – zimą dla spacerów i obserwacji ptactwa; latem – aby uprawiać sporty wodne lub po prostu plażować.