Miasto ma wspaniałe położenie: z jednej strony jest oblewane wodami Morza Bałtyckiego a z drugiej jeziora Melar. Samo miasto położone jest na 41 wyspach i dlatego czasami nazywane jest miastem pływającym. Wyspy między sobą połączone są 57 mostami.
Co roku w grudniu (dokładnie dziesiątego grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla) w miejskim ratuszu, w Sali Błękitnej, (która ocieka złotem) wydawana jest bardzo uroczysta kolacja z udziałem pary królewskiej dla noblistów. Ten ceglany czerwony budynek powstał na początku dwudziestego wieku i z jego wieży rozpościera się wspaniała panorama na całe miasto.
Sercem Sztokholmu jest Stare Miasto, gdzie stoją najstarsze budynki, a na wybrzeżu w miejscu, gdzie kiedyś spalił się zamek dynastii Wazów postawiono pałac królewski. Siedziba królów Szwecji liczy 608 sal i innych pomieszczeń i jest największą rezydencją na świecie używaną przez głowę państwa.
W 1989 roku wybudowano największy kulisty budynek na świecie o średnicy 110 metrów. Jest to konstrukcja ze stali, betonu i szkła a podróż windą (przezroczystą) po kulistej elewacji na wysokość 130 metrów dostarcza niesamowitych widoków i emocji?