Polska turystyka w ostatnich latach rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Polska znalazła się na osiemnastym miejscu w rankingu najbardziej atrakcyjnych turystycznie państw na świecie i na jedenastym miejscu w Europie.

Branża turystyczna generuje 5% PKB Brutto. Nasz kraj odwiedzają przede wszystkim podróżujący z krajów sąsiednich takich jak Niemcy, Czechy, Ukraina, Słowacja i Białoruś. Bardzo wielu odwiedzających Polskę turystów pochodzi również z krajów takich jak Wielka Brytania czy Holandia.
W ostatnich latach w Polsce odbyło się kilka znaczących wydarzeń, które sprawiły, że marka naszego kraju stała się bardzo rozpoznawalna za granicą. Były to między innymi UEFA EURO 2012, szczyty klimatyczne w Poznaniu i Warszawie, Igrzyska w Piłce Ręcznej, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski.
To wszystko sprawia, że do Polski w zeszłym roku przyjechało aż 16 milionów turystów. Jak pokazują statystyki, tendencja w tym zakresie jest wyraźnie wzrostowa. Największym naszym konkurentem w regionie jest Praga.