Wielcy kulturyści czy strongmani nierzadko oskarżani są o diaboliczne wręcz praktyki, które rzekomo miałyby zapewnić im nieziemskie siły i pomóc osiągnąć liczne sukcesy w sporcie. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Zapewne wielu z nich stosuje sterydy anaboliczne, jednak bez katorżniczej pracy na siłowni i pełnej wyrzeczeń diety nie byłoby mowy o jakichkolwiek sukcesach. Wbrew pozorom sport to taka dziedziczna życia, w której nie ma drogi na skróty.
Żeby osiągnąć sukces trzeba przede wszystkim dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń i na bieżąco go korygować, gdyż zestawy początkujących znacznie różnią się od tych trenowanych przez doświadczonych zawodników.
Równie ważna jest dieta, która musi być ułożona przez wykwalifikowanego dietetyka, tak aby zawierała odpowiednie ilości składników mineralnych, białka i witamin. Trzeba pamiętać, że taka dieta nastawiona w stu procentach na wartości odżywcze nie musi być smaczna, a lista możliwych do przygotowania posiłków zazwyczaj jest bardo krótka. To także ma swoje minusy.