Sport grupowy

Sporty grupowe niemal wszystkim różnią się od sportów indywidualnych. W sportach grupowych bowiem wszystko zależy od zgrania całej drużyny. Tworząc taką drużynę musimy mieć więc absolutne zaufanie do innych zawodników znajdujących się w tej drużynie. To mocno buduje więź między sportowcami i pozwala im się ze sobą bardzo mocno zżyć. Właśnie w grupowych sportach możemy zauważyć typowego ducha sportu, ducha walki. Ten typ sportu dalece różni się od sportów indywidualnych. Własne ambicje musimy zostawić na dalszym planie a zająć się współgraniem ze swoją drużyną. Najlepszymi przykładami na tego typu sport są koszykówka czy piłka nożna. Wybrałem właśnie te przykłady, gdyż tutaj najlepiej widać ową współpracę.

Osoby uczestniczące w sportach grupowych muszą miesiącami przygotowywać się do zawodów, uczyć się nawzajem swojej gry, uczyć się w jaki sposób ze sobą współgrać, by cała maszyna, czyli drużyna, działała sprawnie. W momencie gdy któryś z zawodników należących do takiej drużyny zaczyna grać tak, jakby był sam na boisku, niemal zawsze kończy się to porażką i na przykład w wypadku piłki nożnej „zdjęciem” z boiska przez trenera. Decydując się na to, że chcemy uprawiać sport grupowy, musimy dobrze przemyśleć naszą decyzję, musimy być pewni że będziemy potrafili współgrać z całą drużyną. Nie możemy być absolutnymi indywidualistami, gdyż wówczas nic z tego nie wyjdzie.

Możemy jednak uprawiać zarówno sport grupowy, jak i indywidualny, by móc sprawdzić i spełnić się na każdej płaszczyźnie. Sportowiec wówczas ma chyba najwięcej satysfakcji gdy wie, że potrafi zarówno współgrać z drużyną, jak i osiągać sukcesy dzięki swoim i tylko swoim wyczynom. W sportach grupowych jak już wspomniałem najważniejsze jest zaufanie do innych członków drużyny. Widać to jeszcze lepiej na przykładzie akrobacji lotniczej, która należy do grupy sportów lotniczych. Tutaj nie ma miejsca na błąd i czasem wszystko, nawet nasze życie zależy od tego, jak będziemy potrafili w jednej drużynie współgrać z resztą pilotów. Jeśli nie będziemy tego potrafili, lot może zakończyć się nawet katastrofą.