Baz noclegowych w Polsce i na świecie nie brakuje, dlatego by potencjalnym ich gościom łatwiej było ich szukać, podzielono je już na kilka odmiennych grup. Co wśród nich się znalazło?

Pierwszy podział nastąpił ze względu na okres wykorzystywania takich baz. Według niego wyznaczono bazy całoroczne oraz bazy sezonowe. Pierwsze swoje usługi mogą świadczyć przez dwanaście miesięcy, a należą do nich głównie hotele oraz Kwatery Miedzyzdroje. Drugie, czyli sezonowe, świadczą usługi wyłącznie w określonych częściach całego roku, przeważnie podczas lata. Do tych baz noclegowych przynależą przede wszystkim schroniska młodzieżowe czy schroniska górskie. Funkcjonują one głównie w okresie wakacyjnym, chociaż czasem zdarza się, że otwierają się trochę wcześniej.

Oczywiście zdecydowaną większość placówek tworzą obiekty całoroczne. Skoro bowiem ktoś już zakłada bazę noclegową, chce on na niej zarabiać niezależnie od aktualnej pory roku. Musi zatem przystosować ją do funkcjonowania nawet w okresie zimowym.