Zawód pilota samolotu pasażerskiego jest pracą niezwykle trudną, wymagającą nie tylko doskonałych umiejętności pilotażu, ale także odpowiednich predyspozycji psychofizycznych. Nie każdy może zostać pilotem samolotu, a można nawet wysnuć tezę, że tak naprawdę jest niewiele osób które się do tego znakomicie nadają.
Przede wszystkim pilot samolotu pasażerskiego musi cechować się idealnym, wręcz doskonałym stanem zdrowia. Musi on posiadać bardzo dobry wzrok, nie może mieć kłopotów z sercem, ani chorować na żadną chorobę, która podczas lotu mogłaby spowodować jego zasłabnięcie.
Pisząc o tym, jaki powinien być idealny pilot samolotu pasażerskiego musimy zwrócić też ogromną uwagę na cechy charakteru, jakie musi on posiadać.
Pierwszą i najważniejszą cechą, bez jakiej nie powinno się nigdy, a wręcz nie można zostać pilotem samolotu jest doskonałe opanowanie i umiejętność nie poddawania się złym emocjom i pracy pod presją. Kolejną cechą jest odpowiedzialność. Pilot musi zdawać sobie sprawę, że to w jego rękach spoczywa nie tylko jego własne życie, ale też wszystkich pasażerów obecnych na pokładzie.
Cechy dobrego pilota samolotu można wymieniać bez końca, jednak w tym artykule poprzestanę tylko na tych najważniejszych i najbardziej istotnych.