Podróż do Afryki może być niesamowitym i niebanalnym przeżyciem. Podróż karawaną po afrykańskich pustyniach, czy sawannach, zobaczenie wiosek, w których nadal jeszcze z daleka od cywilizacji żyją jeszcze pierwotne plemiona, może być przygodą, którą zapamiętamy do końca życia.
Wybierając się jednak musimy pamiętać, że wyjazd do Afryki znacząco różni się od wypraw na wczasy all inclusive, czy wycieczek do krajów europejskich i niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.
W ostatnich czasach media bardzo często donoszą o napiętej sytuacji politycznej w krajach afrykańskich. Cały czas toczą się tam walki pomiędzy chrześcijanami i wyznawcami religii islamskiej, tak zwanymi bojownikami Państwa Islamskiego. Niemal codziennie dochodzi tam do różnego rodzaju zamachów terrorystycznych zagrażającym nie tylko miejscowej ludności, ale też przyjeżdżającym tam turystom.
Kolejnym ważnym zagrożeniem dla turystów z Europy są różne tropikalne choroby. Nasz układ immunologiczny nie jest odpowiednio przystosowany do tamtejszej flory bakteryjnej i dlatego też istnieje duże ryzyko zarażenia się jedną z tamtejszych chorób.