Organizatorzy wycieczek szkolnych bardzo często stają przed wieloma problemami wynikającymi z trudności logistycznymi.
Pierwszą i zasadniczą kwestią, jaką należy rozstrzygnąć koordynując wyjazd szkolny jest wybór miejsca, do którego zostanie zabrana młodzież. Należy zwykle wybierać takie destynacje, aby z jednej strony były one atrakcyjne dla uczniów, a z drugiej posiadały walory edukacyjne, tak aby przy okazji mogła zostać rozwinięta wiedza młodzieży z dziedzin takich jak historia, geografia, czy biologia.
Kolejnym ważnym etapem podczas organizacji wycieczki jest rezerwacja noclegów. W tym celu najlepiej jest posiłkować się informacjami znalezionymi w Internecie. W sieci możemy znaleźć nie tylko wiele adresów różnych hoteli, ale też równie dużo opinii ich klientów. Warto wybierać te z najlepszymi ocenami. Inną ważną kwestią jest wybór przewoźnika autokarowego. Powinno się wybierać raczej duże, sprawdzone firmy dysponujące flotą nowoczesnych autokarów, gdyż pomoże to odpowiednio zwiększyć bezpieczeństwo.
Kiedy już wszystkie te sprawy są załatwione, należy następnie znaleźć przewodnika, który będzie potrafił ciekawie opowiedzieć młodzieży o miejscach, które zostaną odwiedzone.
Organizacja wycieczki szkolnej jest często trudnym i skomplikowanym przedsięwzięciem wymagającym poświęcenia dużej ilości własnego czasu, dlatego równie dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych ofert wycieczek objazdowych organizowanych proponowanych przez wiele różnych biur podróży.