Jak prawidłowo prać odzież niemowląt?

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna, wrażliwa oraz łatwo ulega uszkodzeniom. Kontakt skóry z najmniejszą chociaż ilością detergentów może być dla niej niezdrowy.

Tetrowe pieluszki oraz ubranka, w szczególności niemowlęce, powinny być prane wyłącznie w środkach, które mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Jest w nich minimalna ilość enzymów, nie ma w nich kwasu borowego jak w proszkach dla dorosłych, a znajdujące się w nich detergenty mają delikatne działanie.
Czemu to takie istotne? Detergent czy kwas borowy mógłby podrażnić delikatną skórę dziecka, przede wszystkim na pupie, gdzie jest ona często odparzona albo zmacerowana. Im mniejsze dziecko, tym łagodniejszych środków trzeba używać oraz tym dokładniej należy płukać ubranka niemowlęce, zwłaszcza bieliznę a także pieluszki.

Co najmniej przez pierwszych 12 m-cy życia malca rodzice powinni kategorycznie ograniczyć kontakt niemowlaka ze środkami chemicznymi, w szczególności tymi, które przeznaczone są do użytku przez osoby dorosłe. Dopóki maluszek nie skończy roku, trzeba dokładnie wyparzać jego butelki, smoczki oraz inne akcesoria niemowlęce.

Malec w drugim a także trzyletni osiąga już większej odporności, ale wciąż ubrania i rzeczy, z których korzysta, wymagają szczególnego, ale już nie tak bardzo sterylnego, traktowania.
Proszki lub płyny do prania ubranek dziecięcych muszą łatwo wypłukiwać się, mają być bezzapachowe lub o delikatnym, niedrażniącym zapachu. Szczególnie trzeba zwracać uwagę na to, czy posiadają atest.