Rattan jest bardzo ciekawym materiałem, który pozwala uzyskać efekt “wyplatanych” mebli i akcesoriów. Bardzo skutecznie zastępuje popularną w naszym kraju wiklinę i – z uwagi na trudniejszą dostępność wikliny – jest od niej o wiele częściej i chętniej wykorzystywany, na przykład do wyrobu mebli ogrodowych.

Czym charakteryzują się meble z rattanu?

Rattan pozyskiwany jest z gałązek winorośli palmowej. Jest to surowiec bardzo trwały i elastyczny – jego słoje są pionowe, a nie poziome, co czyni gałązki praktycznie niemożliwymi do złamania. W warunkach odpowiedniej wilgotności rattan staje się bardzo plastyczny, podatny na wyplatanie z niego wielu różnych form. Meble wykonane z rattanu są piękne, mają bardzo lekki, rustykalny charakter, a jednocześnie są niezwykle wytrzymałe.

To rodzaj mebli niespecjalnie dobrze odpornych na mróz, ale nie przeszkadza to meblom ogrodowym – które z reguły służą nam latem, przy wysokich temperaturach otoczenia, a zimą są chowane pod dach. Rattan jest również podatny na malowanie specjalnymi farbami, dlatego meble wykonane z niego można bardzo łatwo dopasować do pozostałych elementów ozdobnych ogrodu bądź tarasu.

Rattan nie tylko do ogrodu

Oprócz mebli ogrodowych, fotele z rattanu oraz kanapy, a nawet stoliki czy efektowne kosze wykorzystuje się do zdobienia i meblowania salonów czy sypialni. Taki fotel świetnie prezentuje się w stylu skandynawskim, ale również nowoczesnym lub rustykalnym. Na stronie fotel.pl można odnaleźć wiele ciekawych propozycji foteli rattanowych, które z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Same z siebie są dosyć twarde, dlatego poleca się stosowanie na fotelach lub kanapach wygodnych, miękkich poduszek z kolorowymi poszewkami. W niektórych modelach foteli ciekawy sposób ukształtowania siedziska sprawia, że jest ono bardzo wygodne nawet bez poduszki. Są to na przykład efektowne fotele wiszące typu jajko, fotele bujane lub te nowoczesne, o bardzo futurystycznych formach, które świetnie wpiszą się w trend nowoczesnego ogrodu.