Dzik jest dziki

„Dzik jest dziki” to jeden z najpopularniejszych wierszy Jana Brzechwy. Jest bardzo rytmiczny. Dzięki temu szybko wpada w uszy najmłodszych. Dzieci uwielbiają zwierzątka i wszystko co jest z nimi związane. Łatwo zapamiętują rymy.
Na bazie wierszy Brzechwy powstało wiele piosenek. Do tekstu stworzono piękna muzykę. Zespoły dziecięce chętnie podejmują się wykonywania tych utworów, co budzi zachwyt najmłodszych.
Utwór „Dzik jest dziki” został wykorzystany przez twórców Pana Kleksa. Piotr Fronczewski śpiewa w nim kilka wierszy Brzechwy.
Każdy z wierszy mówi bardzo krótko o tym, jak zachowują się pewne zwierzęta. W przystępny sposób przekazuje ich krótką charakterystykę. Dzieci ćwiczą pamięć, ucząc się wiersza, a dodatkowo mogą sobie wyobrazić zachowanie zwierzęcia.
„Dzik jest dziki” znają już przedszkolaki. Dziecko, które nigdy wcześniej nie widziało dzika, jest w stanie odnaleźć odpowiednie zwierzę na ilustracji. Brzechwa użył bardzo krotkiego opisu dzika. Mimo to dzieci są w stanie wyobrazic sobie jak ten wygląda.