Czym grać w bilard?

Aby porządnie zagrać w jakąkolwiek grę stołową należy być do tego przygotowanym. Potrzebne i profesjonalne sprzęty to zazwyczaj domena osób, które zajmują się tym zawodowo i traktują jako pasję lub niekiedy nawet jako sposób na zdobywanie uznania przy okazji turniejów, lig i każdej innej formy rywalizacji, która skutkuje nagrodą i jakimś tytułem.

Jeżeli ktoś z kolei lubi sobie wyskoczyć z przyjaciółmi do lokalu i pograć przez godzinkę w bilard, to i tak powinien być na to przygotowanym. To czym będziemy grać nie jest przypadkiem. Przy wynajęciu stołu do gry dostaniemy odpowiednie kije, ale posiadanie swojego będzie o wiele milszym uczuciem. Poza tym kij będzie przystosowany do zawodnika i dzięki temu łatwiej będzie wygrywać z kumplami.

kije bilardoweJak kupić idealny dla nas kij bilardowy? Należy na początku zapoznać się z tym, jaki kij potrzebujemy i jak najlepiej dopasować go to siebie. Kije bilardowe są wykonywane z wysokiej jakości materiału, jakim jest klon. Bloki drewna są toczone, aby uzyskać idealnie okrągły kształt i zwężają się, aby uzyskać odpowiednie właściwości kija, dzięki czemu lepiej nam się będzie grało i utrzymywało kij w ręce. Można wyróżnić kilka części standardowym kiju bilardowym: odbijak (gumowa albo plastykowa cześć, która miała za zadanie tłumić drgania wynikające z opierania kija o podłogę, a także chronić kij przed uderzeniami o ściany), butt (rączka kija, największy element, zazwyczaj polerowana i lakierowana, połączona z metalowym lub drewnianym gwintem), oplot (nakładamy go w miejscu, w którym powinno się dotykać kija prawa ręką), gwint (drewniany lub metalowy łącznik butta ze szczytówką), szczytówka (klonowy blok, który zwęża się do około 11-13 mm na końcu), ferrula (pierścień oddzielający drewno szczytówki od przyklejanej kapki), kapka (końcówka wykonana ze skóry lub fenolu) oraz ferulokapka (zapewnia szybsze reakcje kija na uderzenia rozbijające).

Można się łatwo domyślić, ze profesjonalne kije bilardowe to idealny pomysł na zaskakujący prezent dla drugiej połówki(np. dzisiejszy dzień chłopaka i coś z http://www.bilard.pl/pol_m_Akcesoria-bilardowe_Kije-bilardowe-1-czesciowe-122.html), która lubi od czasu do czasu, a może i nawet bardzo regularnie, wyjść do pobliskiego lokalu z przyjaciółmi i zagrać w bilard. Taki sport jest naprawdę bardzo ciekawy. Często jest kojarzony ze snookerem. Charakterystyczną rzeczą, która sprawia, że ta gra jest tak łatwo rozpoznawalna jest duży zielony stół. Kto z nas takiego nie widział? Jak ktoś nie widział na żywo, to z pewnością nieraz widział w filmie, w którym stoły bilardowe są spotykane bardzo często. Cała gra polega na uderzaniu bil za pomocą kija bilardowego i trafienie nimi do łuz. Łuz mogą być nazywane także kieszeniami, na przykład w przypadku snookera. Różne rodzaje takiej gry stołowej można rozróżnić za pomocą kolorów bil, które są zmienne w zależności od gry. Bilard ma naprawdę długą historię, aż od XV wieku. Warto więc podtrzymywać jego długą tradycję istnienia, bo najwidoczniej szybko się nie znudzi, co można wnioskować po długości jego występowania.