W codziennym życiu trudno zorientować się, kto pochodzi, z jakiej kasty. Poza ludźmi z najwyższej kasty, czyli braminami nikt specjalnie nie obnosi się z tym, do jakiej kasty przynależy. Ludzie z tej kasty szczycą się tym, kim byli ich przodkowie, że służyli w świątyniach jako kapłani a i dziś zajmują ważne miejsce w społeczności, są majętni i dobrze wykształceni. Niektórzy bramini są bardzo ortodoksyjni i nie zezwalają obcym na wchodzenie do swojego domu, nie tolerują jedzenia przygotowywanego przez kogoś innego, a nawet noszą ze sobą wodę. Jest to jednak bardzo uciążliwe w życiu codziennym. Kobiety z kasty braminów noszą biżuterie w okrągłych kształtach, a na przykład u kobiet z kasty wajśjów (grupa związana z biznesem) biżuteria jest prostokątna.
Kasta, kszatrijów czyli wojowników jest bardziej otwarta na współczesny świat; ludzie z tej kasty nie są tak mocno religijni, w ich domach nie ma ołtarzy a na weselach potrafią się bawić a nie tylko odprawiać modły.
Następna kasta to służba, czyli siudrowie i niedotykalni, czyli haridżanie.
Ta ostatnia kasta powstała ponoć z takiego powodu, że dawno temu panowie nagminnie zabijali swoich służących ażeby w końcu tego uniknąć pan wypowiadał słowa, nie dotknę cię, ale od tej pory będziesz dla mnie martwy. Chroniło to życie nieszczęśnika, ale jednocześnie przestawał istnieć w społeczeństwie.
W Indiach do dzisiaj duża ilość małżeństw jest aranżowana i mimo że ludzie z różnych kast razem pracują a nawet przyjaźnią to jednak małżeństwa zawiera siew ramach swojej kasty.