Niestety w życiu spotyka nas wiele sytuacji, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z naszymi marzeniami i poczynionymi przez nas planami. Jedną z takich sytuacji może być przypadek, kiedy pracodawca odmówi nam dania urlopu w chwili, kiedy my mamy już wykupione zagraniczne wczasy i dokładnie zaplanowane wakacje. Pierwszą naszą reakcją w tej sytuacji jest oczywiście złość i kłótnia z szefem. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż może powodować ono negatywne konsekwencje. Z całą pewnością kłótnia z szefem raczej nie sprawi, że będzie on do nas przychylnie nastawiony i nagle uwzględni naszą prośbę o urlop. Może się stać wręcz przeciwnie.
W sytuacji, kiedy nagle okazuje się, że nie dostaniemy wolnego na czas zaplanowanego urlopu, w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać sobie zastępstwa na czas naszej nieobecności. Być może ktoś z naszych współpracowników zgodzi się przejąć nasze obowiązki na czas, w którym wyjedziemy w zamian za inną przysługę.
Jeśli ta ewentualność nie może dojść do skutku, zawsze możemy poprosić szefa o urlop bezpłatny, lub w ostateczności zmienić termin wyjazdu.