Podróże kształcą. To sformułowanie może wielu wydać się oklepane i zwyczajnie banalne, tym niemniej jest w nim zawarte więcej niż ziarenko prawdy. Pozwalają one zetknąć się z inną kulturą, z innymi ludźmi, poszerzyć swoje horyzonty. Poza tym może to być po prostu bardzo dobry i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Dlatego też wycieczki w różne egotyczne miejsca cieszą się niesłabnącą popularnością.

Oczywiście zdarzają się różne fluktuacje, bo turystyka jest w dużej mierze uzależniona od sytuacji politycznej panującej w danym regionie. Stosunkowo niedawno Syria była częstym celem podróży zagranicznych, obecnie nie wybiera się tam nikt o zdrowych zmysłach, zresztą raczej trudno by było taką wycieczkę zorganizować logistycznie i znaleźć kogoś kto by ją proponował.

Tym niemniej nawet w tamtym regionie świata znajdują się państwa w których można się czuć względnie bezpiecznie. Poza tym zawsze można wybrać się choćby do Azji Środkowej, której jak na razie zagrożenie terroryzmem nie dotyczy, a jest dla Polaków równie nieznana i ciekawa, co Bliski Wschód.