Angielski kurort – Blackpool

Blackpool to angielski port położony nad Morzem Irlandzkim, odwiedzany przez 10 mln turystów rocznie. Miasto jest ośrodkiem przemysłu lotniczego i samochodowego, dysponuje portem morskim i lotniskiem. Nazwa miasta, prawdopodobnie, powiązana jest z historycznym kanałem, którzy przepływając przez torfowisko, tworzył na brzegu Morza Irlandzkiego „czarne rozlewisko” – black pool. Co ciekawe, leżący po przeciwnej stronie morza Dublin posiada ten sam źródłosłów. Zapraszamy do miasta piętrowych tramwajów

Pod koniec XIX wieku Blackpool było pierwszym miastem na świecie posiadającym elektryczne oświetlenie uliczne.

W latach 1962-1992 ten angielski port jako jedyny w Wielkiej Brytanii posiadał… sieć tramwajową. Do dziś pozostaje jedynym miastem w Europie i jednym z trzech na świecie, obok Hongkongu i Aleksandrii, po którym jeżdżą piętrowe tramwaje.

Blackpool od ponad 100 lat organizuje też najsłynniejszy angielski festiwal świąteczny – Blackpool Illuminations. Od lat trzydziestych tradycyjnie włączenia świateł dokonują sławne osoby, na tej liście znajdują się m.in. prezenterzy radiowi Terry Wogan i Chris Evans, Andrew Lloyd Webber, Shirley Bassey, angielski piosenkarz Gary Barlow (w tym roku włączy światła po raz drugi), Robbie Williams, zespoły Bee Gees, Status Quo, Blue, Westlife, komik Alan Carr, prezenterzy programu motoryzacyjnego Top Gear, aktorzy seriali Dad’s Army i Coronation Street, a także 6 złotych medalistów olimpijskich z Teamu GB.

Angielski ośrodek posiada również polskie ślady – podczas II Wojny Światowej to właśnie do Blackpool przeniósł się Sztab Główny Polskich Sił Powietrznych, zmuszony do wycofania się z Francji po jej upadku. W 1939 roku przeniosła się tutaj Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, której mąż był oficerem lotnictwa.

W Blackpool możemy odwiedzić park rozrywki Blackpool Pleasure Beach – najczęściej odwiedzaną atrakcję turystyczną w Wielkiej Brytanii (w 2007 roku 5,5 mln turystów). Blackpool rokrocznie od 93 lat gości również Blackpool Dance Festival, największy nie tylko angielski, ale i światowy turniej tańca towarzyskiego, jedna z jego edycji przyciągnęła aż 1539 par z 54 krajów świata!